Categories Fotbal

CAO se simte mai bine în deplasare, Lotus egal în prelungiri

ebihoreanul.ro

Fotbaliştii de la CAO 1910 Oradea şi-au continuat vineri seria foarte bună de rezultate din această perioadă. Trupa pregătită de antrenorul Florin Fărcaş a obţinut la Cluj cea de-a treia victorie consecutivă în deplasare.

Evoluând pe terenul celor de la CFR Cluj II, orădenii s-au impus cu scorul de 2-1, după ce au controlat jocul şi au ratat şi alte mari ocazii. Astfel, CAO a urcat, cel puţin până sâmbătă după-amiază, când au loc celelalte partide ale etapei a 11-a din Liga a III-a, pe primul loc în Seria a 10-a.

Orădenii au început foarte motivaţi meciul, şi-au creat două bune ocazii, prin Gheorghiţă şi Hosu, dar cel care a deblocat scorul a fost Florin Chitaş, care în minutul 32 a înscris pentru CAO, după o preluare pe piept la 18 metri de poartă şi un şut în vinclu, în stânga portarului.

S-a intrat la vestiare cu 1-0 pentru CAO, dar şi în repriza a doua tot orădenii au intrat mai bine în joc, şi la doar trei minute de la reluare, Marius Hosu (foto) a fost foarte aproape de a înscrie, dar reluarea lui cu capul, după o centrare a lui Gheorghiţă a dus mingea în transversală. Nu au trecut decât două minute şi, după un şut respins de portar, Constantin Roşu, aflat la 7 metri, a trimis cu latul peste poartă.

Cum se întâmplă de multe ori că ocaziile se răzbună, în minutul 53 gazdele au reuşit să egaleze, după o minge în diagonală trimisă peste apărarea bihoreană, minge care a ajuns la Vlad Fărcaşan, cel care astfel a scăpat singur cu portarul Barabaş şi l-a lobat pe acesta, restabilind egalitatea, 1-1.

Golul primit nu a afectat însă foarte tare echipa orădeană, care a revenit rapid la ritmul impus în prima repriză, dar şi în debutul celei de-a doua, iar în minutul 58, după o pasă a lui Chitaş, Hosu, aflat singur cu portarul, a tras, dar goalkepeerul gazdelor Pânzariu a reuşit să respingă cu piciorul.

Elevii antrenorului Florin Fărcaş au continuat însă să atace, iar în minutul 75, Chitaş a intrat în suprafaţa de pedeapsă, a driblat doi adversari şi trimis mingea pe colţul scurt la Hosu, care din coltul careului mic a înscris, readucând echipa CAO în avantaj. Din acest moment, orădenii au ştiut cum să controleze disputa astfel încât să-şi apropie victorie. Deşi au mai avut ocazii, acestea nu au fost mari, iar jocul s-a încheiat cu scorul de 1-2, o victorie importantă pentru bihoreni, care au totalizat acum 23 de puncte şi, cel puţin temporar, au urcat pe prima poziţie a clasamentului.

„Felicit jucătorii pentru acest rezultat şi pentru jocul prestat. Am întâlnit un adversar calitativ din punct de vedere fotbalistic, cu o tehnică foarte bună. Am reuşit să blocăm acţiunile lor destul de departe de poarta noastră. Am pus presiune pe tot parcursul jocului, pentru a ne asigura liniştea şi siguranţa jocului. Sigur că am fost puţin dezamăgit de lipsa de inspiraţie şi concentrare pe faza ofensivă, pentru că am avut patru ocazii foarte mari, pe care nu le-am fructificat. Este al treilea meci consecutiv câştigat în deplasare, în compania unor adversari buni, incomozi. Pentru aceasta nu pot decât să-i felicit încă o dată pe băieţi”, a declarat, după joc, Florin Fărcaş, antrenorul principal al echipei CAO 1910 Oradea.

Iată rezultatele complete:
SCM Zalău – CSM Satu Mare 3-2
Raul Stanciu (82), Logon Romaric (85), Sergiu Pop (90+3) / Ciprian Brata (2 – penalty), Ervin Zsiga (55)
Progresul Şomcuta Mare – Sportul Şimleu Silvaniei 2-0
Paul Batin (26), Denis Lihet (82)
Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare 0-12
Ciprian Stanciu (8, 25, 54, 56, 63), Viorel Chinde (28, 46), Sergiu Ciocan (65), Alin Văsălie (74, 86, 90), Artur Teuț (84)
Someşul Dej – Lotus Băile Felix 2-2
Marian Arsene (68 – autogol), Ștefan Visic (72 – penalty) / Vlad Costea (14), Mihai Maxin (90+1 – autogol)