Bătrâna Doamnă nu pierde în Spania

Chelsea, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Lille, cu scorul de 2-0, marţi seara, la Londra, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Chelsea a făcut un pas important spre sferturile de finală, golurile fiind semnate de germanul Kai Havertz (8) şi de americanul Christian Pulisic (63).

Campioana Franţei a avut oportunităţi bune de gol prin Renato Sanches, Benjamin Andre, Jonathan Bamba sau Jonathan David, dar der fiecare dată s-a opus fundaşul brazilian Thiago Silva, în mare formă, sau portarul Edouard Mendy.

În alt meci, Villarreal a remizat cu Juventus Torino, 1-1.

Atacantul sârb Dusan Vlahovic a marcat primul său gol în Liga Campionilor, la debut, după doar 31 de secunde, pentru ”Bătrâna Doamnă”. ”Submarinul galben” a egalat în repriza secundă, prin Daniel Parejo (66), după ce în prima repriză Lo Celso (13) a trimis mingea în bară.

Rezultate:
Marţi 15 februarie
Paris Saint-Germain – Real Madrid 1-0 (0-0)
A marcat: Kylian Mbappe (90+4).
Lionel Messi (PSG) a ratat un penalty în min. 62 (a apărat Thibault Courtois).

Sporting Lisabona – Manchester City 0-5 (0-4)
Au marcat: Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32), Raheem Sterling (58).