Simona Halep, debut favorabil la Roma

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 2.527.250 de euro, după ce a dispus cu 6-4, 6-4 de franţuzoaica Alize Cornet.

Halep (30 ani, 21 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 25 de minute.

Fiecare jucătoare a comis câte 4 duble greşeli, dar Halep a servit net mai bine decât Cornet (32 ani, 39 WTA). Halep a încheiat cu 15 mingi direct câştigătoare, faţă de 14 ale adversarei, ambele având câte 24 de erori neforţate.

Primul set a început cu trei break-uri, după care Halep a preluat controlul şi s-a desprins la 5-1. Românca nu a reuşit să încheie setul imediat, permiţându-i adversarei să câştige trei ghemuri la rând, însă s-a impus cu 6-4.

În actul secund, debutul a fost echilibrat, cu două ghemuri de fiecare parte, dar apoi Halep s-a distanţat la 5-2, însă din nou nu a încheiat conturile. Halep s-a impus cu 6-4, după ce a lăsat-o pe Cornet să se apropie.

Cornet are acum 4-2 în meciurile directe cu Halep, după ce le câştigase pe ultimele trei, inclusiv anul acesta în optimi la Australian Open, cu 6-4, 3-6, 6-4.

Halep şi-a asigurat un cec de 13.176 de euro şi 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe americanca Danielle Collins (28 ani, 9 WTA), cu care e la egalitate în meciurile directe, 1-1.

Halep are un titlu la Roma, în 2020, dar şi finale jucate în 2017 şi 2018.