Categories Crișul Oradea

Se adună medaliile la naționale pentru karateka orădeni

În urmă cu câteva zile, Centrul Sportiv Apollo din Bucureşti a găzduit organizarea Campionatului Naţional de Full-Kempo, competiţie oficială din calendarul Federaţiei Române de Kempo (preşedinte Zaharia Amatto).
La startul aceseti competiţii s-a aliniat şi clubul orădean Crişul (director Pető Dalma Csilla) cu 6 sportivi (juniori şi seniori). Sportivii orădeni pregătiţi de antrenorul Tulkos Rómeó şi instructorii Magyar Zsolt şi Cotuţ Denisa Andrada, respectiv preparatorul fizic Lupaş Florin Ionuţ, au obţinut următoarele rezultate: Mihuţa Karina Ioana este campioană naţională la junioare feminin -60 Kg, Gavriluţ Rareş Casian-vicecampion naţional la juniori -90 Kg, Sferle David Dumitru locul III la seniori +95 Kg, Maier Mark Cristian locul III la juniori -90 Kg şi Murguly Mihai tot locul III la juniori -60 Kg. iar Irimuş Patrick Andrei deşi a avut o evoluţie bună la categoria juniorilor -60 kg, a reuşit să obţină doar locul V.
“De când am început să participăm la competiţiile de kempo, pot spune cu desăvârşire că aceasta a fost cea mai grea competiţie. Nivelul participanţilor a fost unul foarte ridicat, şi să nu uităm faptul că noi ne pregătim pe semi-kempo, acolo unde regulamentul este mai diferit! Pregătirile pentru full-kempo şi submission le-am început destul de recent , iar aici marile aşteptări le avem din următorul an. ” – Tulkos Rómeó, antrenor principal secţia kempo.