Al treilea record național pentru Mihai Dringo în acest an

Al treilea record național pentru Mihai Dringo în acest an

România a cucerit 9 medalii, 5 de aur, 2 de argint şi 2 de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori, găzduite de Stadionul ”Nicolae Mărăşescu” din Craiova.

România e lider în clasamentul pe naţiuni, urmată de Serbia (3-1-2), Turcia (2-4-7), Grecia (2-4-3), Austria (2-2-1) etc.

Medalii de aur pentru România la cea de-a 75-a ediţie a Campionatelor Balcanice au câştigat Gabriel Bitan (lungime), Andrei Rareş Toader (greutate), Mihai Sorin Dringo (400 m), Claudia Mihaela Bobocea (800 m) şi ştafeta masculină de 4×100 m (Petre Nicolae Rezmiveş, Alin Ionuţ Anton, Ionuţ Andrei Neagoe, Marian Valentin Tănase). Mihai dringo este legitimat la CSU – CSM Oradea unde îl are ca natrenor pe Robert Olah. Mihai Dringo a stabilit în acrest an trei recorduri naționale la categoria tineret, având șanse mari să ia startul la Campionatul European din vara acestui an.

Argintul a fost cucerit de Valentin Toboc (lungime) şi Claudia Prisecaru (3.000 m obstacole), iar bronzul a fost obţinut de Elena Andreea Taloş (triplusalt) şi Elena Mirela Lavric (400 m).

România participă la competiţie cu un lot de 73 de atleţi, 38 de băieţi şi 35 de fete.

Rezultatele de sâmbătă:
MASCULIN
aruncarea ciocanului

  1. Mihailo Gavriliuk (Ucraina) 75,49 m
  2. Serghei Marghiev (Rep. Moldova) 75,24
  3. Ozkan Baltaci (Turcia) 74,24
    …………………………………………..
  4. Mihăiţă Andrei Micu 63,32

săritura în lungime

  1. Gabriel Bitan 8,07 m
  2. Valentin Toboc 8,03
  3. Filip Pravdica (Croaţia) 8,00

aruncarea greutăţii

  1. Andrei Rareş Toader 20,75 m
  2. Alperen Karahan (Turcia) 20,20
  3. Ghiorghi Mujaridze (Georgia) 19,76

săritura în înălţime

  1. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,21 m
  2. Vadim Kravciuk (Ucraine) 2,21
  3. Antonios Merlos (Grecia) 2,18
    Dan Claudiu Lăzărică nu a reuşit nicio încercare.

5.000 m

  1. Dino Bosnjak (Croaţia) 13:50.85
  2. Dario Ivanovski (Macedonia de Nord) 13:56.59
  3. Sezgin Atac (Turcia) 13:58.76
    ……………………………………………..
  4. Dorin Andrei Rusu 14:24.79
    Nicolae Alexandru Soare – abandon

100 m

  1. Kayhan Ozer (Turcia) 10.31
  2. Ioannis Nyfantopoulos (Grecia) 10.37
  3. Ertan Ozkan (Turcia) 10.44

1.500 m

  1. Ervand Mkrcian (Armenia) 3:41.89
  2. Marino Bloudek (Croaţia) 3:42.55
  3. Kevin Kamenschak (Austria) 3:43.03
    ……………………………………………………….
  4. Adrian Garcea 3:50.11

400 m

  1. Mihai Sorin Dringo 45.79
  2. Oleksandr Pohorilko (Ucraina) 45.86
  3. Bosko Kijanovic (Serbia) 45.98
  4. Robert Parge 46.36

400 m garduri

  1. Niklas Strohmayer-Dangl (Austria) 50.72
  2. Stjepan Jan Cik (Croaţia) 51.06
  3. Adam Yakobi (Israel) 51.56
    ………………………………………….
  4. Adrian Marian Bondoc 56.72

ştafetă 4×100 m

  1. România (Petre Nicolae Rezmiveş, Alin Ionuţ Anton, Ionuţ Andrei Neagoe, Marian Valentin Tănase) 39.50
  2. Serbia (Strahinja Jovancevic, Boska Kijanovic, Stefan Kaljus, Aleksa Kijanovic) 39.85
  3. Grecia (Konstantinos Zikos, Nikolaos Empeoglou, Panagiotis Trivyzas, Vasileios Myrianthopoulos) 39.86

FEMININ
săritura cu prăjina

  1. Nikoleta Kyriakopoulou (Grecia) 4,50 m
  2. Eleni-Klaoudia Polak (Grecia) 4,50
  3. Buse Arikazan (Turcia) 4,30
    …………………………………………..
  4. Ştefania Andreea Drăgan 3,70
  5. Valentina Iulia Necoară 3,60

3.000 m obstacole

  1. Luiza Gega (Albania) 9:17.89
  2. Claudia Prisecaru 9:51.26
  3. Ruken Tek (Turcia) 9:51.48

aruncarea suliţei

  1. Adriana Vilagos (Serbia) 60,51 m
  2. Gana Gaţko (Ucraina) 57,93 m
  3. Esra Turkmen (Turcia) 57,14
    ……………………………………………
  4. Ioana Valentina Plăvan 50,26
  5. Denisa Elena Mihalcea 44,61

3.000 m

  1. Hatun Emine Mechaal (Turcia) 9:30.97
  2. Fatma Arik (Turcia) 9:33.10
  3. Gresa Bakrraci (Kosovo) 9:33.74
    …………………………………………………
  4. Mădălina Elena Sîrbu 9:38.70
  5. Rut Cristina Vasile 9:49.10

triplusalt

  1. Ivana Vuleta (Serbia) 14,24 m
  2. Tugba Danismaz (Turcia) 14,07
  3. Elena Andreea Taloş 13,84
    …………………………………………
  4. Diana Ana Maria Ion 13,20

aruncarea discului

  1. Dragana Tomasevic (Serbia) 58,16 m
  2. Chrysou Anagnostopoulou (Grecia) 57,99 m
  3. Androniki Lada (Cipru) 53,75 m
    ………………………………………………..
  4. Andreea Iuliana Lungu 47,74
  5. Ioana Diana Ţigănaşu 42,41 m

100 m

  1. Diana Vaisman (Israel) 11.34
  2. Rafailia Chatziriga-Spanoudak (Grecia) 11.53
  3. Milana Tirnanic (Serbia) 11.70
    ……………………………………………..
  4. Marina Andreea Baboi 11.86

800 m

  1. Claudia Mihaela Bobocea 2:01.84
  2. Anita Horvat (Slovenia) 2:02.05
  3. Ekaterina Guliyev (Turcia) 2:02.38
    Cristina Daniela Bălan abandon

400 m

  1. Susanne Walli (Austria) 52.49
  2. Busra Yildirim (Turcia) 52.88
  3. Elena Mirela Lavric 53.20

400 m garduri

  1. Agata Zupin (Slovenia) 57.05
  2. Lena Pressler (Austria) 57.45
  3. Dimitra Gnafaki (Grecia) 57.50
    ………………………………………………
  4. Sanda Belgyan 59.29
  5. Iulia Nicoleta Banaga 60.92

ştafetă 4×100 m

  1. Grecia (Dimitra Tsoukala, Elisavet Pesiridou, Alanna Britzin Bern, Rafailia Chatziriga-Spanoudak) 44.56
  2. Austria (Johanna Plank, Susanne Walli, Viktoria Willhuber, Magdalena Lindner) 44.72
  3. Israel (Nitzan Asas, Diana Vaisman, Alina Drutman, Eden Finkelstein) 45.20
    ……………………………………………………………………………………………………………….
  4. România (Dana Maria Govoreanu, Iulia Nicoleta Banaga, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi) 45.87