Sorana Cîrstea debuteză cu victorie la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (foto) s-a calificat în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe sârboaica Aleksandra Krunic, cu 7-6 (5), 7-6 (1).

Cîrstea (32 ani, 32 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 44 de minute.

Sorana Cîrstea a controlat jocul în ambele seturi, însă de fiecare dată a avut probleme cu finalizarea lor. În primul act, românca a condus cu 2-0, 4-1 şi 5-2, a ratat două mingi de set la 5-3 şi apoi a fost egalată. În tiebreak, a început bine, cu 2-0, dar apoi Krunic (29 ani, 107 WTA) a echilibrat situaţia. Cîrstea a reuşit să câştige ultimele două puncte de la 5-5, câştigând cu 7-5.

În setul al doilea, Krunic a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi Cîrstea a preluat controlul şi s-a desprins la 5-3. A servit pentru meci la 5-4, însă a fost egalată şi s-a ajuns din nou în tiebreak, unde a câştigat primele şase puncte, tranşând soarta setului şi a meciului.

Cîrstea a avut mai puţine mingi direct câştigătoare decât adversara sa, 21-23, şi mai multe erori neforţate, 27-25, însă la total a fost superioară, cu 82-75.

Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 78.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, are acum 4-1 în meciurile directe cu Krunic, pe care o învinsese recent la Birmingham, cu 6-1, 6-1, în optimi.

Următoarea adversară a Soranei Cîrstea va fi învingătoarea dintre australianca Astra Sharma şi germanca Tatjana Maria.