Categories Fotbal

Real Madrid începe sezonul cu un nou trofeu

Real Madrid a cucerit pentru a cincea oară Supercupa Europei la fotbal, după ce a învins-o pe Eintracht Frankfurt cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Stadionul Olimpic din Helsinki.

Real, câştigătoarea Ligii Campionilor în sezonul trecut, s-a impus prin golurile marcate de David Alaba (37) şi Karim Benzema (65).

Madrilenii au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului, dar Eintracht a avut prima mare ocazie, în min. 14, când japonezul Kamada a fost găsit excelent de columbianul Borre, însă nu a reuşit să îl învingă pe portarul Courtois din poziţie ideală. Portarul belgian s-a remarcat şi în min. 24, la şutul lui Knauff.

Campioana Spaniei a avut prima şansă de gol în min. 17, când Tuta a respins salvator de pe linia porţii mingea trimisă de Vinicius Junior.

Portarul Trapp a fost la post în min. 37, la şutul lui Vinicius Junior şi a acordat corner. La lovitura de colţ, Benzema i-a trimis cu capul brazilianului Casemiro, acesta a recentrat în faţa porţii, de unde Alaba a reluat în plasă, deschizând scorul (37).

Real a mai avut două ocazii până la pauză, prin Benzema (41), al cărui şut a trecut puţin alături de ţintă, şi prin Casemiro (42), însă acesta a tras pe direcţia lui Trapp (42).

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a fost periculoasă şi la reluare, Trapp respingând şutul lui Vinicius Junior (55), după care Casemiro a ţintit bara transversală (61), cu un şut din afara careului.

Knauff l-a mai testat o dată pe Courtois (64), fără sorţi de izbândă, după care Real şi-a majorat avantajul: Vinicius Junior l-a servit pe Benzema, în poziţie centrală, iar francezul nu l-a iertat pe Trapp (65).

Cu acest gol, Benzema a devenit al doilea cel mai bun marcator din istoria clubului Real Madrid, cu 324 de reuşite, devansându-l pe legendarul Raul Gonzalez Blanco (323). Cristiano Ronaldo conduce în ierarhie, cu 450 de goluri.

Eintracht a căutat golul de onoare, însă nu a reuşit să mai creeze pericol la poarta lui Courtois.

Real Madrid a mai jucat de şapte ori pentru Supercupa Europei, cucerind patru trofee, în 2002 (3-1 cu Feyenoord, la Monaco), 2014 (2-0 cu Sevilla, la Cardiff), 2016 (3-2, după prelungiri, cu Sevilla, la Trondheim) şi 2017 (2-1 cu Manchester United, la Skopje).

În 1998, madrilenii pierdeau cu 0-1 cu Chelsea (Monaco), în 2000 erau învinşi cu 2-1 după prelungiri (golul de aur) de Galatasaray (Monaco), iar în 2018 au pierdut cu 2-4, după prelungiri, cu Atletico Madrid (la Tallinn).

În premieră în cupele europene a fost folosită tehnologia ofsaidului semi-automat (SAOT). Sistemul operează cu camere specializare, care identifică 29 de puncte diferite ale corpului omenesc la fiecare jucător.

Supercupa s-a disputat între câştigătoarele Cupei Campionilor Europeni/Ligii Campionilor şi Cupei Cupelor (în perioada 1973-99), respectiv ale Cupei UEFA/Europa League (din 2000).

În finala Ligii Campionilor din sezonul trecut, Real Madrid a trecut de Liverpool cu 1-0, prin golul lui Vinicius Junior. În Europa League, Eintracht a învins-o pe Glasgow Rangers cu 5-4, la loviturile de departajare, după 1-1 la finalul prelungirilor.

Real Madrid – Eintracht Frankfurt 2-0 (1-0)
Au marcat: David Alaba (37), Karim Benzema (65).