Judoka orădean Alex Creț, medalia la CM de juniori

Sportivul român Alex Creţ a cucerit medalia de bronz la cat. 90 kg, vineri, la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori de la Guayaquil (Ecuador).

Creţ a intrat direct în turul al doilea şi l-a învins pe taiwanezul Sheng-Kai Lin, în optimi a trecut de azerul Vugar Talibov, în sferturi s-a impus în faţa americanului Alexander Knauf, dar a pierdut semifinala cu uzbecul Jahonghir Mamatrahimov. În meciul pentru medalia de bronz, Alex Creţ l-a învins pe georgianul Tornike Poladişvili.

Miercuri, Ioan Dzitac a ratat medalia de bronz la cat. 66 kg şi s-a clasat pe locul 5.

România a participat cu patru sportivi la Mondialele de juniori, care au reunit 373 de judoka din 63 de ţări, 208 la masculin şi 165 la feminin.