Categories Polo

Înfrângere umilitoare în ultimul joc oficial

Naţionala masculină de polo pe apă a României s-a clasat pe locul 10 la Campionatele Europene de la Split (Croaţia), după ce a fost surclasată de Serbia cu scorul de 17-1 (6-1, 3-0, 4-0, 4-0), joi, într-un meci de clasament (locurile 9-10).

Tricolorii au suferit cel mai drastic eşec la actuala ediţie, în faţa campioanei olimpice en titre. Serbia, clasată pe 5 la Mondialele de anul anul acesta de la Budapesta, a fost învinsă de Ungaria cu 16-7 în grupă şi a pierdut neaşteptat barajul pentru sferturi cu Franţa (9-10).

Singurul gol al echipei antrenate de Bogdan Rath în meciul de joi a fost înscris de Silvian Colodrovschi.

Pentru sârbi au punctat Radomir Drasovic (4 goluri), Vasilije Martinovic (4), Ognjen Stojanovic (3), Petar Velkic (2), Nemanja Vico (2), Strahinja Rasovic şi Viktor Rasovic.

România a înregistrat următoarele rezultate la Split, 9-16 cu Spania, 11-4 cu Germania, 12-12 cu Olanda, toate în grupă, 8-13 cu Muntenegru în barajul pentru sferturi, 11-10 cu Israelul pentru locurile 9-12 şi 1-17 cu Serbia pentru poziţiile 9-10 (din 16 echipe).

Echipa feminină a României, la prima sa participare la un Campionat European, a ocupat locul 11 la Split (din 12 echipe).