Viitorul tenisului românesc sună bine

Tenisul feminin românesc are viitor, iar asta se vede din rezultatele tinerelor noastre sportive la nivel internațional. Maria Daciana Ciubotaru a avansat în turul doi în competiția junioarelor de la Australian Open, după o victorie în două seturi contra unei reprezentante a gazdelor.
Daciana Maria Ciobotaru (Sursa foto: Monitorul de Vrancea)

România nu mai are nicio reprezentantă pe tabloul feminin de simplu la senioare, dar la junioare încă mai avem speranțe la un rezultat notabil. Maria Daciana Ciobotaru, o jucătoare care va împlini peste 2 zile 18 ani, s-a calificat în turul secund la Gran Slam-ul de la Antipozi.
Venită din calificări, jucătoarea din Focșani a trecut în două seturi de australianca Alana Subasic, beneficiara unui wild card. Românca a fost în permanență în control, dar a avut probleme în a închide primul set, pe care și l-a adjudecat totuși cu 7-5. Actul secund a fost fără istoric, iar Ciobotaru s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1, după o oră și 17 minute de joc.