Și-au pierdut luciditatea pe final

Naţionala masculină de baschet a României a fost învinsă de echipa Bulgariei, cu scorul de 62-61 (16-12, 15-13, 13-19, 18-17), joi seara, la Piteşti, într-un meci din Grupa F a precalificărilor pentru Campionatul European – EuroBasket 2025.

Oaspeţii au fost mai buni în prima jumătate a meciului, iar după 20 de minute conduceau la şase puncte pe tabelă, 31-25. Cu zece minute înainte de final scorul era egal, 44-44. Bulgaria a preluat din nou controlul, marcând opt puncte consecutive, în timp ce tricolorii au reuşit doar să reducă ecartul la un punct în ultimele secunde de joc.

Din echipa antrenată de Dragan Petricevic s-au remarcat Rolland Torok, cu 12 puncte, Bogdan Nicolescu, 10 p, 4 recuperări, Kris Richard, cu 8 p, 4 pase decisive, Rareş Uţă, 8 p, Mihai Măciucă, 7 p, 5 rec, 3 pd.

MVP-ul bulgarilor a fost Codi Miller-McIntyre, cu 11 p, 12 pd, susţinut de Iordan Mincev, 11 p, 9 rec, Pavlin Ivanov, 14 p, şi Simeon Ivanov Lepicev, 13 p, 3 rec.

În celălalt meci al grupei, Portugalia a învins Ciprul în deplasare cu 75-66.

Portugalia ocupă primul loc, cu 10 puncte, urmată de Bulgaria, 9 puncte, România, 6 puncte, Cipru, 5 puncte.

Duminică vor avea loc ultimele partide din grupă, România – Cipru (Piteşti, 16:30) şi Bulgaria – Portugalia.

Câştigătoarele grupelor din turul al doilea al precalificărilor şi echipa Ciprului vor accede în preliminariile FIBA EuroBasket 2025. Celelalte opt echipe, între care şi România, vor continua în faza a treia a precalificărilor.