Categories Atletism

Claudia Bobocea, vicecampionaă europeană la Istambul

Sportiva română Claudia Mihaela Bobocea a câştigat medalia de argint în proba de 1.500 m, sâmbătă seara, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul.

Bobocea, cronometrată cu timpul de 4 min 03 sec 76/100 (personal best), a fost devansată de britanica Laura Muir, multiplă medaliată la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Europene, înregistrată în 4 min 03 sec 40/100. Medalia de bronz a revenit polonezei Sofia Ennaoui, în 4 min 04 sec 06/100.

Un podium identic s-a înregistrat luna trecută, la Birmingham World Indoor Tour Final”, în proba de 1.000 metri.

Bobocea, la cea mai mare performanţă a carierei, se calificase în finală cu cel mai bun timp (4 min 07 sec 63/100).

România cucerise ultimele medalii la Europenele indoor în 2015, la Praga, unde Marian Oprea (triplusalt) şi Florentina Iuşco (lungime) au urcat pe treapta a treia a podiumului.

Atleţii români au prins patru finale la Istanbul, celelalte trei fiind programate duminică: Gabriel Bitan la lungime (09:12), Daniela Stanciu (09:20) şi Alina Rotaru-Kottmann la lungime (18:50).

România participă cu 14 sportivi, şapte fete şi şapte băieţi, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul (2-5 martie), care reunesc 593 de atleţi din 47 de ţări, 301 la masculin şi 292 în feminin.

La ultima ediţie de la Torun (2021), cea mai bună performanţă a fost realizată de Daniela Stanciu, locul cinci la săritura în înălţime.