Categories Baschet

Un succes mai mult decât concludent

Campioana en-titre la baschet masculin, U BT Cluj, şi formaţiile CSM Oradea, Rapid Bucureşti şi CSU Sibiu au obţinut victorii, miercuri, în primul meci din cinci programate în sferturile de finală ale Ligii Naţionale.

Rezultatele înregistrate în partidele de miercuri sunt: CSM Oradea – SCM Timişoara 87-63, U BT Cluj – SCMU Craiova 86-81, Rapid Bucureşti – FC Argeş Piteşti 79-74 şi CSO Voluntari – CSU Sibiu 78-92.

Marcatorii orădenilor, Donatas Tarolis, cu 14 p, 4 rec, Joshua Lamont Bostic, cu 13 p, 4 rec, 4 pd, Mark Anthony Ogden Jr, cu 13 p, 6 rec, şi Erick Bernard Neal, 12 p, 4 rec, 5 pd, s-au remarcat de la gazde.

Surpriza a venit de la Voluntari, unde vicecampioana en-titre a cedat la scor în faţa CSU Sibiu.

Meciul 2 este programat, vineri, pe aceleaşi terenuri, după care seriile se mută pe terenul formaţiilor vizitatoare, în 18 şi 20 aprilie, iar un eventual decisiv este programat în 23 aprilie, din nou la echipele gazdă în primele două confruntări.

Învingătoarele din sferturi se vor califica în semifinale, care se vor disputa tot în cinci partide, începând cu data de 28 aprilie.

Urmează finala Ligii Naţionale, între câştigătoarele din semifinale, programată în sistemul cel mai bun din şapte meciuri, între 14-31 mai.

Titlul naţional este deţinut de formaţia U Banca Transilvania Cluj.