Trofeul suprem ia din nou drumul Norvegiei

Echipa norvegiană Vipers Kristiansand a câştigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin pentru a treia oară consecutiv, duminică seara, la Budapesta, după ce a învins-o în finală pe Ferencvaros cu scorul de 28-24 (14-13).

Scandinavele au jucat mereu la turneul Final Four de la Budapesta de la a doua lor participare în competiţie, în 2019.

Artizana victoriei de duminică a fost ”veterana” Katrina Lunde (43), portarul norvegian reuşind nu mai puţin de 16 parade în finală. Lunde a devenit astfel singura jucătoare care a cucerit de şapte ori trofeul în Champions League.

În finala cu FTC-Rail Cargo Hungaria, Vipers a avut un forcing în debutul reprizei secunde (scor parţial 7-1), în urma căruia
a decis soarta victoriei.

Pentru învingătoare au marcat Jamina Roberts 5 goluri, Ana Viahireva 6, Tuva Ulsaker Hoeve 1, Katarina Jezic 1, Lysa Tchaptchet Defo 1, Ragnhild Valle Dahl 1, Sunniva Amalie Naes Andersen 6, Jana Knedlikova 3, Marketa Jerabkova 4.

Katrine Lunde a apărat 16 şuturi (47,06%), iar Sofie Boerjesson a parat unul (14,29%).

Golurile echipei maghiare au fost reuşite de Anett Kisfaludy 1, Alicia Stolle 1, Emily Bolk 5, Greta Marton 2, Antje Angela Malestein 2, Katrin Gitta Klujber 2, Dragana Cvijic 3, Andrea Lekic 5, Szandra Szollosi-Zacsik 3.

Kinga Janurik a apărat 9 şuturi (32,14%).

Meciul a fost arbitrat de bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegate EHF au fost Jutta Ehrmann-Wolf (Germania) şi Tatjana Medved (Serbia).

În finala mică, Gyori Audi ETO KC a întrecut echipa daneză Team Esbjerg cu 28-27 (16-9).

În sferturile de finală, Vipers a trecut de CS Rapid Bucureşti cu 31-25 şi 40-31, iar Esbjerg a dispus de CSM Bucureşti cu 32-28 şi 33-31.