Performanță incredibilă pentru naționala Angliei

Anglia a câștigat Campionatul European Under 21, după ce s-a impus în marea finală, pe Adjarabet Arena din Batumi (Georgia), în fața Spaniei, scor 1-0.

Anglia a câștigat EURO U21, după 1-0 cu Spania
Unicul gol al partidei a fost înscris de Curtis Jones, jucător al echipei Liverpool (’45+4).

Abel Ruiz (Braga) a marcat pentru Spania în minutul 51, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid.

În minutul 90+9, portarul James Trafford (Manchester City) a apărat un penalty executat de același Abel Ruiz.

După acest moment, Morgan Gibbs-White și Antonio Blanco, jucători aflați la marginea terenului (au fost schimbați în timpul partidei), au primit cartonașe roșii.

Anglia U21: Trafford – Garner, Colwill, Harwood-Bellis, Aarons – Smith Rowe (Madueke 66), Curtis Jones, Gibbs-White (Archer 73), Angel Gomes (Skipp 73) – Cole Palmer Elliott 92), Gordon (Doyle 82). Selecționer: Lee Carsley

Spania U21: Tenas – Victor Gomez (Barrenetxea 73), Paredes, Pacheco, Miranda – Blanco (Camello 83), Alex Baena (Aimar Oroz 59), Sancet (Veiga 59) – Rodri (Riquelme 59), Abel Ruiz, Sergio Gomez. Selecționer: Santi Denia.