Categories Alte sporturi

David Popovici se impune la 200 m în Polonia

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, vineri, la „Memorialul Marek Petrusewicz” de la Wroclaw (Polonia), competiţie care are loc în bazin de 25 m.

Potrivit CS Dinamo, elevul antrenorului Adrian Rădulescu a înotat cele opt lungimi de bazin în 1:44.08.

Popovici a obținut și calificarea în finala probei de 50 m liber, după ce a fost înregistrat cu al cincilea timp (21.93). Cursa pentru medalii are loc vineri seara.

David va concura sâmbătă în probele de 100 m liber și 50 m fluture.

În urmă cu două săptămâni, David Popovici a participat la „Memorialul Michel Bally” din Elveția, de unde s-a întors cu patru medalii de aur.

Antrenorul Adrian Rădulescu a declarat că înotătorul David Popovici, dublu campion european en titre la 100 şi 200 m liber, se află în plină pregătire pentru Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni (5-10 decembrie), dar va lipsi de la Mondialele din 2024 de la Doha (2-18 februarie) pentru a se concentra pe Jocurile Olimpice de la Paris.