O nouă dezamăgire, greu de acceptat!!!

​Sorana Cîrstea părea să aibă parte de meciul perfect cu Yafan Wang (locul 94 mondial), dar sportiva noastră a „reușit” să fie eliminată încă din runda inaugurală de la Australian Open 2024, deși a condus cu 6-0, 3-0.

Sorana Cîrstea, învinsă de Yafan Wang după ce a condus cu 6-0, 3-0
Partida de pe Terenul 13 a început cum nu se putea mai bine pentru Cîrstea. A 22-a favorită a competiției de la Melbourne a câștigat primele nouă game-uri și calificarea în turul al doilea părea o simplă formalitate.

După un prim set aproape fără greșeală, Sorana a fost prima care s-a impus la retur și în setul secund, dar a început să comită tot mai multe erori neforțate (a terminat partida cu 31), iar Wang a jucat din ce în ce mai precis.

Sorana și-a pierdut de cinci ori serviciul și a mai reușit un singur break, astfel că Yafan a obținut victoria după aproape două ore de joc, scor 0-6, 7-5, 6-2.