Categories Tenis

Bucuria revenirii pe terenul de tenis

Simona Halep, învinsă de Paula Badosa la revenirea în circuitul WTA! . În primul tur la Miami Open,Badosa s-a impus în trei seturi 1-6, 6-4, 6-3.De 38 de minute a avut nevoie Simona pentru a câștiga primul set.Cu primul break Halep s-a distanțat la 2-1 însă fostul număr unu mondial nu s-a mulțumit cu atât și a câștigat din nou pe serviciul adversarei pentru 4-1. Următorul ghem a fost cel mai disputat, în care Badosa a avut nu mai puțin de cinci șanse de break însă Halep a avut nervii tari ,s-a distanțat la 5-1 pentru a închide în final setul la 6-1.Scenariul s-a schimbat în setul secund.Paula Badosa a condus cu 3-1, a păstrat avantajul de două ghemuri pentru a-și adjudeca setul cu 6-4.Decisivul a stat sub semnul echilibrului până la 2-2.Iberica a reușit un break, a jucat din ce în ce mai bine și a închis setul pe serviciul Simonei cu 6-3.Badosa a reușit prima victorie în fața Simonei și s-a calificat în turul secund la Miami Open.

,, Este o zi specială pentru mine!” a declarat Simona Halep la revenirea în circuitul WTA. ,,M-am simțit bine pe teren, cât și în afara lui cu atât de mulți oameni care au fost foarte drăguți cu mine și care m-au înconjurat cu dragostea lor. Aș spune că această zi va rămâne foarte specială pentru mine. Desigur, am avut multe rezultate în trecut, rezultate mari, dar aici a fost ceva mai mult decât tenis. Este ceva personal și îmi place foarte mult să văd că oamenii mă apreciază după tot ce s-a întâmplat” a decalarat Simona Halep