Euro 2020, amânat din cauza pandemiei de coronavirus, începe vineri în Roma, pe Stadio Olimpico. Competiția se va încheia pe 11 iulie, pe Wembley, iar meciurile se vor desfășura în 11 orase de pe continent, printre care și București.
Turneul final al campionatului european stă să înceapă, Italia și Turcia fiind pregătite să dea startul, în fața a 16.000 de fani, vineri, pe Olimpico.
Portugalia, care se află în grupă cu Franța, Germania și Ungaria, este campioana en-titre a Euro 2016.
Care sunt datele cheie?
Turneul final începe vineri, 11 iunie. Fazele eliminatorii se vor desfășura din 26 iunie, iar finala va avea loc pe 11 iulie, pe Wembley.
Programul complet al competiției
Cine găzduiește Euro 2020?
Pentru prima oară în istoria turneului, acesta va avea loc în 11 orașe de pe continent: Londra, Saint Petersburg, Baku, Munchen, Roma, Amsterdam, București, Budapesta, Copenhaga, Glasgow și Sevilla.
Câte echipe participă?
Un total de 24 de echipe împărțite în șase grupe vor participa, ceea ce înseamnă un total de 51 de meciuri.
Grupa A (meciuri desfășurate la Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;
Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;
Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;
Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia;
Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;
Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.
Loturile celor 24 de echipe calificate
Care este formatul competiției?
Primele două clasate și cele mai bune patru locuri trei se vor califica în optimile de finală.
Câți fani sunt permiși pe stadioane?
Toate stadioanele ce vor găzdui meciuri vor permite accesul fanilor. Saint Petersburg și Baku vor primi fani până la jumătate din capacitate, Budapesta dorește 100% din capacitate, în timp Amsterdam, București, Copenhaga, Glasgow, Roma și Sevilla permit de la 25% până la 45% din capacitatea totală.
Munchen urmărește aproximativ 22%, în timp ce Londra dorește o capacitate de maxim 25%.
Dublin și Bilbao au pierdut organizarea competiției pentru că au refuzat să garanteze prezența fanilor în tribune, potrivit Al Jazeera.
Ce părere are UEFA despre organizarea competiției?
Președintele forului, Alksander Ceferin, a susținut că Euro 2020 va fi ”oportunitatea perfectă ca Europa să se adapteze și să celebreze viața”.
A fost vreun jucător al naționalelor testat pozitiv?
Sergio Busquets și Diego Llorente, componenți ai Spaniei, dar și doi jucători ai naționalei Suediei, au fost până acum testați pozitiv la noul coronavirus.
Programul partidelor este următorul:
GRUPA A
Vineri, 11 iunie
Turcia – Italia, ora 22.00, la Roma
Sâmbătă, 12 iunie
Ţara Galilor – Elveţia, ora 16.00, la Baku
Miercuri, 16 iunie
Turcia – Ţara Galilor, ora 19.00, la Baku
Italia – Elveţia, ora 22.00, la Roma
Duminică, 20 iunie
Italia – Ţara Galilor, ora 19.00, la Roma
Elveţia – Turcia, ora 19.00, la Baku
EURO-2020: 10 reguli pe care poate nu le ştiaţiCITEȘTE ȘI EURO-2020: 10 reguli pe care poate nu le ştiaţi
EURO-2020 în pandemie: protocoale, testări, fani şi locuri de desfăşurareCITEȘTE ȘI EURO-2020 în pandemie: protocoale, testări, fani şi locuri de desfăşurare
EURO-2020: Componenţa loturilor celor 24 de echipe participanteCITEȘTE ȘI EURO-2020: Componenţa loturilor celor 24 de echipe participante
EURO-2020: Arbitrii partidelor; România îi are pe Ovidiu Haţegan şi Istvan Kovacs CITEȘTE ȘI EURO-2020: Arbitrii partidelor; România îi are pe Ovidiu Haţegan şi Istvan Kovacs
GRUPA B
Sâmbătă, 12 iunie
Danemarca – Finlanda, ora 19.00, la Copenhaga
Belgia – Rusia, ora 22.00, la Sankt Petersburg
Miercuri, 16 iunie
Finlanda – Rusia, ora 16.00, la Sankt Petersburg
Danemarca – Belgia, ora 19.00, la Copenhaga
Luni, 21 iunie
Finlanda – Belgia, ora 22.00, la Sankt Petersburg
Rusia – Danemarca, ora 22.00, la Copenhaga
EURO-2020: Vedetele aşteptate la competiţia europeană, de la Cristiano Ronaldo la Kylian MbappeCITEȘTE ȘI EURO-2020: Vedetele aşteptate la competiţia europeană, de la Cristiano Ronaldo la Kylian Mbappe
EURO-2020: Sergio Ramos, Zlatan Ibrahimovici sau Erling Halaand, printre marii absenţi CITEȘTE ȘI EURO-2020: Sergio Ramos, Zlatan Ibrahimovici sau Erling Halaand, printre marii absenţi
EURO-2020: Cele 24 de echipe participante vor împărţi 371 de milioane de euroCITEȘTE ȘI EURO-2020: Cele 24 de echipe participante vor împărţi 371 de milioane de euro
GRUPA C
Duminică, 13 iunie
Austria – Macedonia de Nord, ora 19.00, la Bucureşti
Ţările de Jos – Ucraina, ora 22.00, la Amsterdam
Joi, 17 iunie
Ucraina – Macedonia de Nord, ora 16.00, la Bucureşti
Ţările de Jos – Austria, ora 22.00, la Amsterdam
Luni, 21 iunie
Macedonia de Nord – Ţările de Jos, ora 19.00, la Amsterdam
Ucraina – Austria, ora 19.00, la Bucureşti
GRUPA D
Duminică, 13 iunie
Anglia – Croaţia, ora 16.00, la Londra
Luni, 14 iunie
Scoţia – Cehia, ora 16.00, la Glasgow
Vineri, 18 iunie
Croaţia – Cehia, ora 19.00, la Glasgow
Anglia – Scoţia, ora 22.00, la Londra
Marţi, 22 iunie
Cehia – Anglia, ora 22.00, la Londra
Croaţia – Scoţia, ora 22.00, la Glasgow
GRUPA E
Luni, 14 iunie
Polonia – Slovacia, ora 19.00, la Sankt Petersburg
Spania – Suedia, ora 22.00, la Sevilla
Vineri, 18 iunie
Suedia – Slovacia, ora 16.00, la Sankt Petersburg
Sâmbătă, 19 iunie
Spania – Polonia, ora 22.00, la Sevilla
Miercuri, 23 iunie
Suedia – Polonia, ora 19.00, la Sankt Petersburg
Slovacia – Spania, ora 19.00, la Sevilla
GRUPA F
Marţi, 15 iunie
Ungaria – Portugalia, ora 19.00, la Budapesta
Franţa – Germania, ora 22.00, la Munchen
Sâmbătă, 19 iunie
Ungaria – Franţa, ora 16.00, la Budapesta
Portugalia – Germania, ora 19.00, la Munchen
Miercuri, 23 iunie
Germania – Ungaria, ora 22.00, la Munchen
Portugalia – Franţa, ora 22.00, la Budapesta
Se califică în faza următoare primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune patru echipe de pe locul trei.
În 24 şi 25 iunie va fi pauză la Euro.
OPTIMILE DE FINALĂ
Sâmbătă, 26 iunie
1: 2A – 2B (ora 19:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (22:00, Londra)
Duminică, 27 iunie
3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)
Luni, 28 iunie
5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)
Marţi, 29 iunie
7: 1D – 2F (19:00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)
În 30 iunie şi 1 iulie va fi pauză la Euro.
SFERTURI DE FINALĂ
Vineri, 2 iulie
QF1: Câştigătoarea optimii 6 – Câştigătoarea optimii 5 (19:00, Sankt Petersburg)
QF2: Câştigătoarea optimii 4 – Câştigătoarea optimii 2 (22:00, Munchen)
Sâmbătă, 3 iulie
QF3: Câştigătoarea optimii 3 – Câştigătoarea optimii 1 (19:00, Baku)
QF4: Câştigătoarea optimii 8 – Câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)
În 4 şi 5 iulie va fi pauză la Euro.
SEMIFINALE
Marţi, 6 iulie
SF1: Câştigătoarea QF2 – Câştigătoarea QF1 (22:00, Londra)
Miercuri, 7 iulie
SF2: Câştigătoarea QF4 – Câştigătoarea QF3 (22:00, Londra)
În 8, 9 şi 10 iulie va fi pauză la Euro.
FINALA
Duminică, 11 iulie
Câştigătoarea SF1 – Câştigătoarea SF2 (ora 22.00, Londra)