Mircea Lucescu continuă să performeze la o vârstă înaintată

Dinamo Kiev, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a calificat cu emoţii în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, în urma victoriei cu 2-1, după prelungiri, pe terenul echipei Sturm Graz, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

Dinamo Kiev, care în prima manşă a câştigat cu 1-0, a fost condusă de vicecampioana Austriei prin golul danezului Rasms Hojlund (27). În prelungiri, Konstantin Vivcearenko (intrat în min. 71) a marcat golul egalării (97), iar Viktor Ţîgankov a înscris golul victoriei (112). Sturm a evoluat în inferioritate numerică din min. 105+1, când a fost eliminat Manprit Sarkaria.

Glasgow Rangers, echipă la care e legitimat internaţionalul român Ianis Hagi, a reuşit să obţină biletul pentru play-off, după 3-0 cu vicecampioana Belgiei, Union Saint-Gilloise, care câştigase primul joc cu 2-0.

Ferencvaros a fost eliminată de Qarabag, azerii câştigând cu 3-1 la Budapesta, după ce în primul meci scorul fusese egal, 1-1.

Sheriff Tiraspol, care în sezonul trecut a făcut o figură frumoasă în grupe, la prima sa participare (victorie cu Real Madrid pe Bernabeu), a fost scoasă din cursă de Viktoria Plzen, care s-a impus cu 2-1 în ambele manşe.

Steaua Roşie a învins-o în ambele partide, cu 5-0 şi 2-0, pe Piunik Erevan, echipă care a învins-o pe CFR Cluj în primul tur preliminar.

PSV Eindhoven a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de AS Monaco, scor 3-2, după 1-1 în Principat.

Dinamo Zagreb şi Benfica s-au calificat şi ele în play-off.

Rezultate:
Zalgiris Vilnius (Lituania) – (+) Bodoe/Glimt (Norvegia) 1-1 (0-5 în prima manşă)
Apollon Limassol (Cipru) – (+) Maccabi Haifa (Israel) 2-0 (0-4 în prima manşă)
Piunik Erevan (Armenia) – (+) Steaua Roşie Belgrad (Serbia) 0-2 (0-5 în prima manşă)
(+) Viktoria Plzen (Cehia) – Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 2-1 (2-1 în prima manşă)
FC Mitdjylland (Danemarca) – (+) Benfica Lisabona (Portugalia) 1-3 (1-4 în prima manşă)
(+) Dinamo Zagreb (Croaţia) – Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 4-2 (1-2 în prima manşă)
Ferencvaros Budapesta (Ungaria) – (+) Qarabag (Azerbaidjan) 1-3 (1-1 în prima manşă)
PSV Eindhoven (Olanda) – (+) AS Monaco (Franţa) 3-2, după prelungiri (1-1 în prima manşă)
Sturm Graz (Austria) – (+) Dinamo Kiev (Ucraina) 1-2, după prelungiri (0-1 în prima manşă)
(+) Glasgow Rangers (Scoţia) – Union Saint-Gilloise (Belgia) 3-0 (0-2 în prima manşă)