Etapa remizelor pentru echipele importante

Vineri în prologul etapei a 6-a a Ligii a 3-a, Seria a 10-a, Lotus Băile Felix, jucând pe propriul teren nu a reușit să treacă de Sportul Simleșul Silvaniei, scor final 1-1. Cu Oros accidentat, Gheorghe Ghiț a încercat să găsească o formulă cât mai echolibrată. Până în minutul 30 a schimbat doi jucători care nu erau conectați la miza jocului. La ultima fază a primului mitan, oaspeții au deschis scorul din penalty. În partea a doua o dată cu intrarea lui Codoban, jocul s-a animat mult mai mult, bihorenii dominând într-o manieră categorică. Sorian și Codoban au ratat două ocazii monumentale, pentru ca acesta din urmă să înscrie cu șase minute înainte de final. Curios etse faptul că în minutele de prelungiri, Sorian a executat o lovitură liberă superb, unul dintre asistenți a ridicat fanionul înainte ca mingea să ajungă la poartă, pentru o poziție afară din joc, discutabilă, în timp ce mingea a intrat în plasă.

Lotus: Ad. Barabaș – Cr. Copil (46 Cl. Codoban), A. Gal, Al. Pintea M. Arsene (78 C. Sîrbu) – M. Popa, Al. Sorian, D. Gheban (41 G. Gitye) – Vl. Costea (78 P. Blăgea), Fl. Pop, S. Cucu (27 R. Creț). Antrenori: Gheorghe Ghiţ, Petre Ardelean, Ciprian Fiter și Nicolae Petre

Fotbaliștii de la FC Bihor au terminat și ei la egalitate cu același scor 1-1 pe propriul teren cu Gloria Bistrița într-un meci cu multe evenimente. Roș-albaștrii au avut șansa victoriei irosind un penalty, pe final, poate pe undeva nemeritat. Oricum una peste alta, o remiză în compania unei echipe foarte bune, cu pretenții la locurile fruntașe care are în componență jucători foarte buni. Stan a reușit să puncteze pentru FCBihor în timp ce fostul internațional Sandu Terhes (foto) a fost cel care a dat lovitura de începere. Puțin știu că Sandu Terheș, originar din Baia Mare a jucat în primul eșalon al țării la FC Baia Mare, Sportul Studențesc sau FC Bihor, el fiind autorul unei performanțe greu de egalat, 99 de goluri în DiviziaA, iar la tineret la un meci România – Anglia 4-1, Sandu Terheș a marcat de trei ori.

FC Bihor: Ed. Nergheș – Fl. Drăgan (46 Ad. Popa), D. Stan, L. Ioviță, D. Lupșe (80 Al. Popa), R. Ardelean (76 A. Chindlea), Cl. Petruș, I. Ban, R. Gunie, A. Gheorghiță (76 A. Hosu), M. Hosu. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.