Româncele, braț la braț spre sferturile de finală

Jucătoarele române de tenis Jaqueline Cristian, Irina Bara şi Andreea Mitu s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.

Jaqueline Cristian (24 ani, 180 WTA), cap de serie numărul 10, a trecut în optimi de slovena Veronika Erjavec (23 ani, 293 WTA) cu 7-6 (7/4), 6-4, după mai bine de două ore de joc (2 h 11 min).

Următoarea adversară a româncei va fi belarusa Kristina Dmitruk (19 ani, 228 WTA), care a surclasat-o pe principala favorită, italianca Jasmine Paolini, cu 6-0, 6-2, după doar 50 de minute.

Irina Bara (28 ani, 280 WTA) a reuşit să o învingă pe croata Jana Fett (26 ani, 250 WTA) cu 7-6 (9/7), 5-7, 7-6 (7/5), după trei ore şi 37 de minute. Românca a salvat cinci mingi de set în primul act, a revenit în setul secund de la 1-5 la 5-5, dar a pierdut cu 5-7, reuşind să se impună dramatic în tiebreak-ul setului al treilea.

Bara va juca în sferturi contra germancei Silvia Ambrosio (26 ani, 412 WTA), un ”lucky loser” care a eliminat-o în turul secund pe Alexandra Cadanţu-Ignatik.

Andreea Mitu (31 ani, 789 WTA), venită din calificări, a surclasat-o cu 6-1, 6-1 (67 minute) pe slovena Ziva Falkner (20 ani, 540 WTA), cea care trecuse anterior de franţuzoaica Leolia Jeanjean, a doua favorită.

Mitu va primi replica jucătoarei spaniole Jessica Bouzas Maneiro (20 ani, 183 WTA) în sferturi.

La dublu, Bara şi Mitu s-au calificat în semifinale, după o victorie cu 4-6, 7-6 (7/5), 10-5 în faţa rusoaicelor Amina Anşba/Polina Kudermetova, favoritele numărul trei, după două ore şi 10 minute.

În penultimul act româncele vor înfrunta perechea cehă Denisa Hindova/Aneta Kucmova.