Învinși în primul tur la Campionatele Mondiale

Sportivii români Mircea Croitoru şi Vlăduţ Simionescu au pierdut meciurile disputate în primul tur al cat. +100 kg, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de judo de la Doha (Qatar).

Croitoru a fost învins de senegalezul Mbagnick Ndiaye, iar Simionescu a pierdut în faţa francezului Teddy Riner (34 ani), care ulterior a cucerit al 11-lea său titlu mondial.

Riner l-a învins în finală pe rusul Inal Tasoev, medaliile de bronz revenind uzbecului Alişer Iusupov şi brazilianului Rafael Silva.

Sportivii români au avut evoluţii modeste la Doha, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Lucian Borş-Dumitrescu, care a atins optimile la cat. 66 kg.

România participă la Campionatele Mondiale de judo de la Doha cu 9 sportivi: Florentin Ivănescu (cat. 63 kg), Serafima Moscalu (cat. 70 kg) – la feminin, Lucian Borş-Dumitrescu (cat. 66 kg), Adrian Şulcă (cat. 73 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg), Mircea Croitoru (cat. +100 kg), Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg) – la masculin.

Tricolorii mai au o şansă la medalie, duminică, în concursul pe echipe mixte.

La competiţie concurează 659 de sportivi din 99 de ţări, 314 la feminin şi 345 de masculin.

România nu a mai cucerit o medalie la Mondialele de judo din 2015, când Andreea Chiţu (cat. 52 kg) şi Corina Căprioriu (cat. 57 kg) câştigau argintul.