Categories Fotbal

Fluminense este noua deținătoare a Cupei Libertadores

Echipa braziliană de fotbal Fluminense a câştigat în premieră Copa Libertadores, după ce a învins formaţia argentiniană Boca Juniors cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), după prelungiri, sâmbătă, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Echipa carioca a mai jucat o finală de Copa Libertadores în 2008, când a fost învinsă de Liga Deportivo Universitario de Quito.

Flu a deschis scorul prin atacantul argentinian German Ezequiel Cano (36), dar Boca a egalat în repriza secundă, prin fundaşul peruan Luis Advincula (72). Atacantul brazilian John Kennedy (99) a marcat golul victoriei şi imediat a primit al doilea cartonaş galben (102), pentru felul în care a sărbătorit reuşita. Keno a furnizat pasele decisive la ambele goluri ale echipei braziliene.

Şi Boca a încheiat meciul în zece oameni, Frank Fabra fiind eliminat (105+7).

Boca Juniors este a doua cea mai titrată echipă din Copa Libertadores, cu şase trofee, ultimul cucerit în 2007. Clubul argentinian a disputat a 12-a sa finală.

Ultimele cinci finale ale competiţiei au fost câştigate de echipe din Brazilia, Flamengo şi Palmeiras reuşind duble.

Boca Juniors – Fluminense 1-2 (0-1, 1-1), după prelungiri
Au marcat: Luis Advincula (72), respectiv German Ezequiel Cano (36), John Kennedy (99).
Rio de Janeiro, Stadionul Maracana: 69.232 spectatori