Mai aproape ca niciodată la turneul final

România are șansa de a juca la un Campionat European după o pauză de 8 ani, iar înfrângerea suferită de Israel în Kosovo (1-0) ne aduce cu un pas mai aproape de prezența la turneul final ce se va desfășura în Germania.

România are un avans de 5 puncte față de Israel
Israel a jucat duminică în deplasare în Kosovo una dintre restanțele din grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Pe un teren execrabil, selecționata pregătită de Alon Hazan nu a avut nicio șansă în fața kosovarilor, care au deschis scorul în minutul 41 prin Rashica.

Victoria celor din Kosovo este un rezultat excelent pentru naționala României, care va întâlni Israelul pe data de 18 noiembrie.

6. Andorra (3-17) 2 / 8 meciuri.

*Primele două clasate se vor califica la turneul final din vara anului viitor (14 iunie – 14 iulie), găzduit de Germania.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

România în preliminariile EURO 2024, cine transmite fiecare partidă a tricolorilor
*Toate meciurile României din preliminarii vor fi LiveBlog pe HotNews.ro.

25 martie 2023: Andorra – România 0-2

28 martie 2023: România – Belarus 2-1

6 iunie 2023: Kosovo – România 0-0

19 iunie 2023: Elveția – România 2-2

9 septembrie 2023: România – Israel 1-1

12 septembrie 2023: România – Kosovo 2-0

12 octombrie 2023: Belarus – România 0-0

15 octombrie 2023 – 21:45 România – Andorra 4-0