Categories Handbal

Egal echitabil între două echipe ambițioase

CSM Oradea a remizat cu CSM Făgăraș, scor 33-33, în cadrul etapei a 6-a din playoff-ul de promovare al Diviziei A la handbal masculin – ediția 2023/24. Partida a avut loc sâmbătă (09.03), la Arena Antonio Alexe.

Jocul a fost aprig disputat, niciuna dintre protagoniste nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri în prima repriza. După pauză lucrurile au continuat în aceeași notă, dar făgărășenii s-a desprins la un moment dat, scor 24-28, în minutul 48. Finalul jocului a fost extrem de pasionant. Oradea a egala la 29 în minutul 53. De aici și până la final, oaspeții au trecut în avantaj de patru ori, dar amfitrionii au replicat de fiecare dată.

Partida a cuprins două reprize încheiate la egalitate. Prima s-a terminat cu 15-15, iar cea de-a 2-a a înregistrat câte 18 reușite de ambele părți. Interesant este că Oradea a marcat ultimul gol în ambele reprize. Întâi prin Csongor Szasz, iar apoi prin Viorel Boșca.

De altfel, Boșca a înscris de opt ori, fiind cel mai bun marcator al CSM Oradea. L-a secondat Denis Krisch, autor a șapte reușite, fără aruncare ratată. Alexandru Popa a punctat de cinci ori din tot atâtea șuturi la poartă. A mai marcat cinci jucători pentru formația bihoreană. În replică, Darius Cupu a totalizat 12 goluri, iar Adrian Pasere a adăugat 6 goluri pentru CSM Făgăraș.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 6-a:

– CSM Reșița vs CSM Alexandria, scor 26-30
– CSM Odorheiu Secuiesc vs CS Medgidia, scor 34-31

Clasamentul la zi:

1. CSM Odorheiu Secuiesc – 15 puncte (5 meciuri)
2. CSM Făgăraș – 10 pt (6m)
3. CSM Alexandria – 9 pt (5m)
4. CSM oradea – 7 puncte (5m)
5. CS Medgidia – 6 puncte (5m)
6. CSM Reșița – 3 puncte (5m)
7. CSM Teutonii Ghimbat – 3 puncte (5m)

Următorul meci al echipei CSM Oradea are loc luni (18.03), ora 18:00, la Arena Antonio Alexe. Adversar este CSM Focșani. Acest joc contează pentru turul al 2-lea din Cupa României la handbal masculin – ediția 2023/24.