Categories Alte sporturi

Karateka bihoreni s-au făcut remarcați la Campionatele Naționale

Sâmbătă, 9 martie la Complexul Sportiv Apollo din Bucureşti, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Semi-kempo, conform calendarului competiţional al Federaţiei Române de Kempo, condusă de preşedintele Amatto Zaharia. La startul competiţiei s-au aliniat 782 de sportivi (copii, juniori şi seniori) din toate părţile ţării.
Oraşul nostru a fost reprezentat de trei cluburi, Crişul (director Pető Dalma Csilla), Focus (preşedinte Marius Roşu) şi King do-Lions (preşedinte Tulkos Romeo).

Clubul Sportiv Crişul Oradea (4 sportivi)
Pregătiți de antrenorul Tulkos Romeo au obținut un loc I și 2 locuri II, prin Denisa Cotuț , care a obţinut la luptă senior feminin-65 kg locul I, Răzvan Cotuț la luptă seniori -80 kg locul II și Karina Mihuța la luptă juniori feminin-60 kg tot locul II. Sportivul David Boldea , pregătit de instructorul Magyar Zsolt a obținut locul III la categoria de copii 12-14 ani / -55 kg.

Clubul Sportiv Focus Oradea (8 sportivi)
Fiind pregătiţi de către instructorul Marius Roşu au obţinut 3 locuri I prin Ianis Roşu la categoria 8-10 ani/-35 kg, Ivette Iordache 10-12 ani/-35 kg şi Andrei Tiponuţ la 14-16 ani/-45 kg, 2 locuri doi prin Claudia Racz la 10-12 ani/-40 kg şi Ujpalotai Alessia la 12-14 ani/-45 kg , respectiv 2 locuri III prin Ianis Iordache la 8-10 ani/-30 kg şi Markus Marmolejo la 12-14 ani/-45 kg.

King do-Lions Oradea (14 sportivi)
Sportivul Răzvan Câmpan , pregătit de către antrenorul Tulkos Romeo, s-a clasat pe prima treaptă a podiumului, obţinând locul I la categoria de 8-10 ani/-40 kg.
Sportivii pregătiţi de instructoarea Denisa Cotuţ, au cucerit 2 locuri I, prin Sophia Tiponuţ la 8-10 ani/-35 kg şi David Tirluţa la 6-8 ani/-25 kg, 2 locuri II prin Maya Tiponuţ la 12-14 ani/-50 kg şi Tal Xavier la 10-12 ani/-50 kg, respectiv un loc III prin Vanesa Tirluţa la 10-12 ani/-40 kg.
Sportivii pregătiţi de către instructorul Magyar Zsolt au obţinut 2 locuri III, prin Marius Lakatos la categoria 10-12 ani/-60 kg, respectiv Dragoş Barbur, la 14-16 ani/-55kg.

Deşi au avut o evoluţie remarcabilă, unii aflându-se chiar la prima competiţie de aşa anvergură, s-au clasat doar pe locul V: Sara Morar (C.S. Focus Oradea), Alexia Tirluţa, Kreiner Casian, Lakatos Antonio, Eduard Cermian, Rareş Cristea şi Denis Pop (King do-Lions Oradea)