Evoluție încurajatoare pentru Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens, cu 6-2, 6-1.

Cîrstea (33 ani, 24 WTA), cap de serie numărul 19, s-a impus în doar 52 de minute, după ce meciul a fost întrerupt vineri, din cauza ploii, la scorul de 5-2. Stephens (31 ani, 41 WTA) a cucerit titlul la Miami în 2018.

Campioana de la US Open din 2017 şi Sorana Cîrstea s-au înfruntat cu această ocazie pentru a cincea oară (2-2), trei dintre dueluri având loc în acest an. Românca s-a impus în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3, iar Stephens şi-a luat revanşa la Indian Wells cu 6-0, 7-5.

Cîrstea, care şi-a asigurat un cec de 59.100 de dolari şi 65 de puncte WTA, va juca în turul al treilea contra rusoaicei Daria Kasatkina, care a profitat de abandonul americancei Clairei Liu (6-0, 1-0).

Kasatkina (26 ani, 11 WTA) are 2-1 în meciurile directe cu Cîrstea, pe care a învins-o şi anul acesta, în sferturi la Abu Dhabi, cu 6-2, 6-0.