Învinși pe terenul liderului

CSM Oradea a fost învinsă de CSM Odorheiu Secuiesc, scor 35-44, în cadrul etapei a 10-a din playoff-ul Diviziei A la handbal masculin – ediția 2023/24. Meciul a avut loc sâmbătă (13.04), la Odorhei.

Jocul a avut două reprize diametral opuse. Prima a fost aprig disputată, cu momente de superioritate din partea elevilor lui Cosmin Liberț. Oradea s-a desprins la 7-4 în debutul întâlnirii și a fost în avantaj până la scorul de 13-11. Gazdele au trecut în avantaj în minutul 20 și nu l-au mai cedat până la capăt.

CSM Oradea a rămas aproape până la jumătatea partidei, atunci când scorul era de 21-18 în favoarea echipei din Odorheiu Secuiesc. Partea a 2-a a fost dominată autoritar de amfitrioni. Aceștia s-au desprins la 32-22 în minutul 42. Până la final roș-albaștrii nu au mai putut să revină.

Alexandru Farcaș și Ciprian Aungurenci au înscris de opt ori fiecare, Viorel Boșca a adăugat șase goluri, Deniss Kirsch a punctat de patru ori, iar Csongor Szasz, Alexanru Popa și Emilian Turcu au marcat câte trei goluri fiecare pentru CSM Oradea. De cealaltă parte, Feliciano Nunes Couveiro a marcat de 10 ori pentru Odorheiu Secuiesc.

7. CSO Teutonii Ghimbav – 4 puncte

Joi (18.04), ora 17:30, la Arena Antonio Alexe, CSM Oradea primește vizita lui CSM Reșița. Meciul contează pentru etapa a 11-a.