Categories Polo

Diferență clară de valoare

CSM Oradea a învins Rapid București, scor 25-8, în Meciul 2 din finala mică a Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2023/24. Partida a avut loc sâmbătă (27.04), la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea. Scor pe reprize: 7-2, 5-1, 7-1, 6-4.

Jocul a demarat sub semnul echilibrului. Feroviarii au marcat primii, iar la jumătatea primei reprize scorul era egal, 2-2. A urmat un forcing al gazdelor, aceștia marcând de zece ori consecutiv pentru a se desprinde decisiv. Avantajul orădenilor a continuat să crească, roș-albaștrii câștigând fiecare secvență de joc.

Marcatorii CSM-ului: Levente Vancsik – 7 goluri, Filip Gardasevic – 5 goluri, Istvan Szabo – 3 goluri, David Belenyesi, Mihnea Gheorghe, Petar Velkic – 2 goluri fiecare, Nichita Ilisie, Ferenc Czenk, Darian Luncan și Andrei Marinescu – câte 1 gol fiecare.

De cealaltă parte, Manuel Klutsch a înscris de două ori, alți șase jucători având câte o reușită fiecare.

Cristian Călin, de la Rapid București, a fost eliminat cu cartonaș roșu în acest meci.

Filip Gardasevic a revenit în angrenajul CSM Oradea după ispășirea suspendării de patru etape impusă de Federația Română de Polo.

Scorul general devine 2-0 pentru CSM Oradea. Seria se mută la București. Meciul 3 se va desfășura sâmbătă (11.05), la bazinul Rapid. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide.