Egal între doi giganți ai fotbalului mondial

Bayern Munchen și Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, în manșa tur a semifinalelor Champions League. Calificarea se va decide peste o săptămână pe Santiago Bernabeu.

Pe Allianz Arena, Bayern Munchen a început în atac partida cu Real Madrid și a controlat prima parte a meciului.

La prima situație de gol, spaniolii au deschis scorul prin Vinicius Junior în minutul 24, lansat excelent de Toni Kroos.

Partea secundă a adus răsturnarea scorului în doar patru minute. Leroy Sane a reușit egalitatea în minutul 53, cu un șut la colțul scurt după o acțiune individuală, iar golgheterul Harry Kane în minutul 57 din penalti i-a dus pe bavarezi în avantaj.

În minutul 82, Kim l-a faultat în careu pe Rodrygo, iar Vinicius Junior a reușit dubla de la punctul cu var.

Manșa retur dintre Real Madrid și Bayern Munchen se va disputa pe Santiago Bernabeu pe 8 mai.